Інформація про результати діяльності місцевої прокуратури за 2020 рік
Незважаючи на те, що прокуратура, як і держава в цілому, переживає на даний час кардинальні зміни, пріоритетними напрямками діяльності місцевої прокуратури залишається вжиття заходів, спрямованих на протидію злочинності в умовах реалізації вимог Закону України "Про прокуратуру" та положень Кримінального процесуального кодексу України, захист конституційних прав і свобод громадян від злочинних посягань, представництво інтересів держави в суді.
Основні зусилля упродовж 2020 року правоохоронних органів спрямовувались на забезпечення стану законності та правопорядку в районі, виявлення та розкриття кримінальних правопорушень, профілактику їх вчинення, закінчення досудового слідства по актуальних кримінальних провадженнях, пред'явлення позовів на захист інтересів держави з різних напрямів прокурорської діяльності.
Упродовж 2020 року процесуальними прокурорами здійснювалося процесуальне керівництво у 721 кримінальних провадженнях, які розслідувалися СВ Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області, до суду скеровано 105 кримінальних проваджень стосовно 117 осіб, обвинувачених у вчиненні кримінальних правопорушень.
Процесуальними керівниками місцевої прокуратури підтримано публічне обвинувачення в суді у 123 кримінальних провадженнях, 92 з яких судом розглянуто, у тому числі 85 - з ухваленням обвинувального вироку, 9 осіб засуджено до реальної міри покарання пов'язаної з позбавлення волі, 7 - звільнено від кримінальної відповідальності.
Одним із пріоритетних напрямків роботи органів прокуратури є представництво інтересів держави в суді.
Так, незважаючи на суттєво зменшені повноваження органів прокуратури, відстоюючи інтереси держави та місцевих громад у 2020 році, прокуратурою пред'явлено 15 позовних заяв до судів на загальну суму 1,6 млн. грн., з яких 13 розглянуто та задоволено.
За результатами представницької діяльності місцевої прокуратури реально виконано судових рішень на загальну суму понад 1,7 млн. грн., у власність держави повернуто земельні ділянки загальною площею
Актуальними для Ярмолинецького району залишаються питання повернення в державну та комунальну власність земельних ділянок, наданих суб'єктам господарювання з порушенням вимог чинного законодавства.
До прикладу, рішенням Ярмолинецького районного суду від 22.12.2020 задоволено позов місцевої прокуратури в інтересах держави до ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області та жителів області про визнання недійсним наказу ГУ Держгеокадастру, яким, незважаючи на використання одним громадянином декілька разів права на безоплатне отримання у приватну власність земельної ділянки загальною площею
Окрім цього, в ході реалізації представницьких повноважень, прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування 5 кримінальних проваджень, з яких: 3 - у сфері земельних відносин, 1 - у сфері охорони дитинства, 1- у сфері виконання судових рішень.
Відстоюючи інтереси держави місцевою прокуратурою, до Ярмолинецького районного суду скеровано 1 провадження у бюджетній сфері, за результатами розгляду якого до бюджету повернуто грошові кошти в розмірі 47465 грн.
Так, жителька Ярмолинецького району з метою заволодіння бюджетними коштами, шляхом внесення неправдивих відомостей підробила декларації про доходи та майновий стан осіб, на підставі яких прийнято рішення про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, внаслідок чого їй зайво нараховано та виплачено бюджетні кошти в сумі 47464 грн.
В ході здійснення досудового розслідування та судового розгляду, обвинувачена добровільно у повному обсязі повернула до місцевого бюджету 47464 грн., з них 35464 грн. - під час досудового розслідування та 12000 грн. - під час судового розгляду.
Незмінним пріоритетом в діяльності правоохоронних органів була і залишається протидія корупції.
Так, прокурорами прийнято участь у розгляді судом першої інстанції 3 протоколи про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, складених в основному у зв'язку із несвоєчасним поданням електронних декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Окрім цього, до територіального управління Департаменту стратегічних розслідувань у Хмельницькій області місцевою прокуратурою направлено 2 матеріали та інформації про вчинення посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування корупційних адміністративних правопорушень.
Реагуючи на факти злісного ухилення від подання електронних декларацій, місцевою прокуратурою вживались заходи кримінально-правового характеру.
Так, здійснювалось процесуальне керівництво у 2 кримінальних провадженнях за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 366-1 КК України, які в подальшому спрямовано до суду із обвинувальними актами. За результатами судового розгляду, обвинувачених звільнено від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям.
Реалізовуючи конституційну функцію щодо нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян, місцевою прокуратурою внесено 12 вказівок, спрямованих на усунення порушень вимог законодавства, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 4 особи, 5 нормативно-правових документів приведено у відповідність чинному законодавству.
Окрім цього, упродовж 2020 року до місцевої прокуратури надійшло 48 звернень. Із вказаної кількості звернень 32 скеровано для вирішення у інші відомства, у 15 зверненнях надано роз'яснення.
Роман ОЛIЙНИК, виконувач обов'язків керівника Городоцької місцевої прокуратури.